top of page

Rio De Janeiro

kaskesfetbanner.png

Source: kas.bel.tr

buyuk_kekova-nerededir-nasil-gidilir-5c780a152b859.jpg

Kekova

Kekova Adası 4,5 km2 lik yüzölçümü ile küçük, kayalık bir ada. Tarihi kalıntıları ve batık şehri için ziyaret edilen adanın üzerinde yerleşim bulunmuyor. Ancak tekneler ile ziyaret ediliyor.

 

Kekova adasına Kaş merkezden kalkan günübirlik tur tekneleri ile 2 saate,  Üçağız’dan kalkan teknelerle 10 dakikada ulaşmak mümkün. Teknelerin bazılarında batık şehri seyredebileceğiniz cam pencereler de bulunuyor. 1990 yılında sit alanı ilan edilmiş adada yüzmek ve dalış kısıtlı alanlarda yapılabiliyor.  Tekneler sadece Tersane koyuna demir atabiliyor. Burada isteyen yürüyerek isteyen yüzerek etraftaki kalıntıları yakından inceleyebilir. Adanın sadece bu bölgesinde denize girilebiliyor.

Tersane Koyu’nda Dolichiste kentine ait, Helenistik dönem bir kule, üç büyük kilise, iki şapel ve liman yapılarının kalıntıları fark ediliyor. Koydan tekne ile devam ettiğinizde 700 metre boyunca karaya paralel olarak konumlanmış, antik çağ ve Roma-Bizans döneminden kalma yapı kalıntıları görüyorsunuz. Antik merdivenlere dikkat ettiğinizde bu yapıların arasında kara yoluyla bağlantı olmadığı ve giriş çıkışların deniz yoluyla yapıldığı anlaşılıyor. Bu kalıntıların alt kısımları deprem dolayısıyla su altında kaldığı için buraya Batık Kent deniliyor.

8c3cbdca3c.jpg
img-20160913-004328-01.jpg
57c05a267ef67.jpg

Source: kasgezirehberi.com

bottom of page